Patrik Eichler: Prospěšnější prezident

Cílem sociální demokracie je vítězství ve volbách do Sněmovny. To mají mít na paměti voliči a voličky ČSSD i členky a členové jejího vedení cestou ke druhému kolu prezidentských voleb.


Krátkodobým cílem sociální demokracie je vítězství ve volbách do Sněmovny. Je to nakonec Sněmovna, kde se rozhoduje o podobě života v České republice. Je to Sněmovna, která může přehlasovat veta Senátu i prezidenta. Je to Sněmovna, která vyslovuje důvěru vládě. A je to vláda, která může účinně tlačit na prezidenta, aby nepřekračoval pravomoci stanovené mu ústavou.

Díky výraznému vítězství ve sněmovních volbách pak sociální demokracie bude moci naplnit svůj střednědobý cíl: Porazit konzervativní revoluci privatizace důchodů, zdravotní péče i vzdělání. A přispět svou troškou k tomu, aby Česká republika byla zastánkyní evropského sociálního státu, a ne minou v jeho struktuře.

Protože volební výsledky spolu s procedurou poslaly do druhého kola volby dva kandidáty, je třeba vybírat mezi nimi. Souhlasím zcela s Vladimírem Špidlou, když říká, že „podpora Karla Schwarzenberga je výhodnější, protože on je jasný protivník, nemá schopnost narušit strukturu levice a její mobilizaci“. Což neplatí o Miloši Zemanovi, který „je zatížen tisíci různými vztahy na levici, má jasný cíl sociální demokracii oslabit [a] vždy tak jednal“.

Karel Schwarzenberg jako případný prezident bude pro sociální demokracii snazším terčem, protože je symbolem destrukce veřejných politik. Tentýž Karel Schwarzenberg ale posílí naše ukotvení v evropské politice, a to bez ohledu na to, zda v Rakousku či Německu budou vládnout konzervativní nebo sociálnědemokratické vlády. A bez ohledu na to, jaký bude politický profil Evropské komise.

A nakonec, zvolení Karla Schwarzenberga prezidentem by TOP 09 donutilo zvolit do funkce předsedy místo neodpovědného maskota politicky odpovědného politika. Možná bychom viděli konec politického projektu TOP 09, protože stranu předsedy Miroslava Kalouska by nikdo nevolil. Možná bychom se stali svědky procesu, ve kterém se TOP 09 stane novou hlavní silou české pravice. Skončil by ale fenomén bodrého knížete obklopeného, když už něčím špatným, tak špatnými rádci. Z Karla Schwarzenberga totiž politická odpovědnost podivuhodně, ale dlouhodobě sklouzává. A díl odpovědnosti tak sklouzává i ze strany, kterou vede.

Cílem sociální demokracie je výrazné vítězství ve volbách do Sněmovny. Po případném vítězství Miloše Zemana bude tento úkol obtížnější. Zeman na Hradě bude znamenat posílení jeho vlastní Strany práv občanů - Zemanovci. A čím úspěšnější budou Zemanovci, tím méně poslaneckých křesel zbude na sociální demokracii. A tím méně křesel na ni zbude v obecních a krajských zastupitelstvech a možná i v Senátu a Evropském parlamentu. A čím méně mandátů (a hlasů), tím méně bude strana mít provozních prostředků. A tak dále. A tak podobně.

Proč ale někteří vedoucí členové i někteří placení zaměstnanci aparátu ČSSD svou stranu vědomě poškozují, to musejí zodpovědět sami. Ideálně ještě před březnovým volebním sjezdem.

Text vyšel v Deníku Referendum v pondělí 14. ledna 2013.

 

   

Fotogalerie

Banners