Mohlo to být horší: prezentace knihy Karla Hrubého, pondělí 11. prosince, 18 hod.

Letos vyšla pod názvem Mohlo to být horší: Usmířené vzpomínání na komunistický kriminál vzpomínková kniha Karla Hrubého, sociologa, politika a posledního předsedy exilové sociální demokracie. Při té příležitosti vás spolu s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR zveme k setkání nad publikací i životem a prací Karla Hrubého. Na programu budou i úvodní slova historiků Jaroslava Cuhry, který je zároveň editorem knihy, Pavla Horáka a Jakuba Šloufa. Těšíme se na vás v Literární kavárně Knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha) v pondělí 11. prosince 2017 od 18 hod. Plakátek k akci si můžete stáhnout zde. Akci najdete i na facebooku.

KONFERENCE: Sociální a emancipační role církví a křesťanů, 28. listopad, 13.30

Dovolujeme si vás pozvat na konferenci Sociální a emancipační role církví a křesťanů, k jejímuž uspořádání nás inspirovalo 500. výročí luterské reformace. Konference se bude ptát na roli církve v měnícím se světě s novými duchovními, sociálními, politickými a ekologickými výzvami. Klást si budeme i otázku o vztahu mezi současnými církvemi a sociálním a emancipačním úsilím. Konference se bude konat v úterý 28. listopadu od 13.30 v sále kavárny Zázemí (Bartolomějská 13, Praha 1). Účast na akci, prosíme, potvrďte na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , nebo přes webový formulář. Plakát k akci si můžete stáhnout zde.

...celý článek

SEMINÁŘE: Moderní město II: kurz o urbanismu a územním plánování (Olomouc, prosinec 2017 – květen 2018)

Až do 26. listopadu 2017 je možné se hlásit na druhý ročník vzdělávacího kurzu o urbanismu a územním plánování „Moderní město. Jak vytvořit dobré místo k životu“, který pořádá Masarykova demokratická akademie, z. s. ve spolupráci s Civipolis o. p. s. Kurz bude probíhat od prosince 2017 do května 2018 v Olomouci. Během šesti odborných seminářů budou probrána témata jako územní plánování, dostupné bydlení, veřejná prostranství, rozvoj strukturálně postižených regionů, doprava či udržitelnost měst. Jako přednášející se mj. představí expremiér Vladimír Špidla, prof. Karel Maier z ČVUT, krajinářská architektka Radmila Fingerová z Olomouce či Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě. Kurz je určen pro zastupitele/ky, radní, úředníky/ice a další lidi odpovědné za rozvoj měst. Bude ale přínosem i pro laiky, kteří se s danými tématy chtějí hlouběji seznámit. Účastnický poplatek činí 2 500 Kč za celý kurz. Semináře se budou konat vždy druhou sobotu v měsíci od 9.30 do 14.00 na FF UPOL. Zájemci se mohou přihlašovat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Program kurzu a anotace jednotlivých seminářů najdete zde.

DEBATA: Patří uprchlíci do muzea?, Praha, 21. listopadu 2017, 18 hod.

Téma uprchlictví není v dějinách nové. Přesto se jeho současné, ba ani minulé podoby nedostávají do českých muzeí, ačkoli v zahraničí je to běžné. Musí být téma již mrtvé, aby mělo právo vstoupit na muzejní půdu? Není na čase tento přístup změnit? Je vůbec migrace – třeba ta staršího data – součástí našeho národního příběhu, který si předáváme z generace na generaci? Nebo jsme toto téma poněkud vytěsnili a vypudili ho na okraj našeho historického narativu? V úterý 21. listopadu 2017 od 18 do 20 hod. zveme na debatu do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Diskutovat budou: Simone Eick, ředitelka Auswandererhaus Bremerhaven; Blanka Mouralová, politoložka; Michal Stehlík, historik; Jitka Gelnarová, politoložka. Akce bude simultánně tlumočena. Akci ve spolupráci s MDA v rámci Lidové školy migrace pořádají Multikulturní centrum Praha a Friedrich Ebert Stiftung, zastoupení v ČR. Akci najdete i na facebooku. Plakát k akci najdete zde.

Sborník: PSEC 2017 - Globalizace a evropská soudržnost

Masarykova demokratická akademie společně s Ekumenickou akademií, Friedrich-Ebert-Stiftung v Praze a Ministerstvem zahraničních věcí ČR spolupořádala 27. a 28. dubna 2017 druhý ročník Pražské konference o sociální Evropě (PSEC 2017). Tématem byly vztahy mezi centrem a periferií v evropském i národním kontextu. Program konference si můžete stáhnout zde. Sborník z konference v českém a anglickém jazyce si můžete stáhnout zde. Sborník obsahuje mj. přepisy vystoupení novináře Paula Masona, europoslankyně Marii Joao Rodrigues nebo bývalého eurokomisaře László Andora.

Podkategorie

   

Fotogalerie

Banners