PUBLIKACE: Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017

Parlamentní volby v Nizozemsku byly v roce 2017 tak trochu zkouškou, do jaké míry se politické kolbiště v Evropě vážně mění na souboj protestních hnutí pod vlajkou euro-exitů a odmítání imigrantů z neevropských zemí. Konaly se totiž ještě před prezidentskými volbami ve Francii (v dubnu a květnu 2017) a volbami do německého Bundestagu (v září 2017). Výsledek březnových voleb ale nepotvrdil hypotézu o celosvětovém štěpení na demokracii v defenzivě a masivním tažení pravicových populistů za vítězstvím. Holanďané si volby nenechali „ukrást“ zvenčí a o výsledku rozhodovala z velké části domácí politická témata. To zaskočilo i antisystémové strany, které s voláním po velkých revolucích nijak extra neuspěly. Esej Hedy Čepelové a Miroslava Jašurka Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017 si v pdf můžete stáhnout zde.

Sborník: PSEC 2017 - Globalizace a evropská soudržnost

Masarykova demokratická akademie společně s Ekumenickou akademií, Friedrich-Ebert-Stiftung v Praze a Ministerstvem zahraničních věcí ČR spolupořádala 27. a 28. dubna 2017 druhý ročník Pražské konference o sociální Evropě (PSEC 2017). Tématem byly vztahy mezi centrem a periferií v evropském i národním kontextu. Program konference si můžete stáhnout zde. Sborník z konference v českém a anglickém jazyce si můžete stáhnout zde. Sborník obsahuje mj. přepisy vystoupení novináře Paula Masona, europoslankyně Marii Joao Rodrigues nebo bývalého eurokomisaře László Andora.

KE STAŽENÍ: Čítanka sociální demokracie 1. Základy sociální demokracie

Do nového roku můžete společně s námi vstoupit s Čítankou sociální demokracie 1: Základy sociální demokracie. Příručku nabízející přístupný výklad základních hodnot a myšlenkového zázemí sociální demokracie vč. případových studií (politik a zemí) si můžete stáhnout zde. S tištěnou verzí se můžete potkat na našich školeních. "Rád bych," říká ve svém úvodním slovu ke knize předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka, "aby i díky této publikaci mohla naše generace vedení sociálně demokratické strany předat tuto stranu dalším generacím sdruženým ne na penězích svého vůdce, ani jen na snaze o převzetí moci, ale na hodnotách, které nás spojují napříč Evropou a světem i napříč staletími." Zda se to může podařit, posuďte sami.

Za svobodu, spravedlnost a solidaritu - nová kniha k dějinám sociální demokracie

 

Poslední systematické dějiny sociální demokracie vyšly na konci roku 1938 pod názvem Revoluce práce. Jejich autorem je významný sociálně demokratický politik první republiky, mimo jiné dlouholetý předseda prvorepublikového Senátu František Soukup. Jde o knižní dějiny první a s ohledem na dobu vydání už cenzurované.

Naše ambice nebyla tak olbřímí jako ta Soukupova. Jsme ale rádi, že vám můžeme nabídnout knížku "Za svobodu, spravedlnost a solidaritu. Dějiny sociální demokracie v českých zemích" (Praha 2016, 111 s.).

...celý článek

KNIHA KE STAŽENÍ: Jiří Kořalka, Johannes Hoffmann: Češi v Porýní a Vestfálsku 1890-1918. Edice úředních spisů...

V české verzi vychází edice Jiřího Kořalky a Johannese Hoffmanna Tschechen im Rheinland und in Westfalen 1890-1918...  Pod názvem Češi v Porýní a Vestfálsku 1890-1918. Edice úředních spisů z německých, českých a rakouských archivů a dopisů z českých dělnických časopisů: Průhled do činnosti Sekretariátu českoslovanských zahraničních spolků v Lidovém domě se tak k českému čtenáři dostává úvodní statí doplněný přehled vlastenecko-maloburžoazních, sociálnědemokratických a katolických českých spolků nebo spolků s českou etnickou účastí, která rekonstruuje bohatý spolkový život v daném regionu a době. Knihu si v pdf můžete stáhnout zde.

   

Fotogalerie

Banners