PUBLIKACE: Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017

Parlamentní volby v Nizozemsku byly v roce 2017 tak trochu zkouškou, do jaké míry se politické kolbiště v Evropě vážně mění na souboj protestních hnutí pod vlajkou euro-exitů a odmítání imigrantů z neevropských zemí. Konaly se totiž ještě před prezidentskými volbami ve Francii (v dubnu a květnu 2017) a volbami do německého Bundestagu (v září 2017). Výsledek březnových voleb ale nepotvrdil hypotézu o celosvětovém štěpení na demokracii v defenzivě a masivním tažení pravicových populistů za vítězstvím. Holanďané si volby nenechali „ukrást“ zvenčí a o výsledku rozhodovala z velké části domácí politická témata. To zaskočilo i antisystémové strany, které s voláním po velkých revolucích nijak extra neuspěly. Esej Hedy Čepelové a Miroslava Jašurka Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017 si v pdf můžete stáhnout zde.

PODKLAD K DISKUSI: Budoucnost společnosti práce a stran práce - 15 tezí

Zveřejňujeme český překlad diskusního materiálu Budoucnost společnosti práce a stran práce - 15 tezí připravený autorským týmem Debaty o Dobré společnosti pro konferenci The Good Society. Shaping the Future of Work – the Mission of Social Democracy (program zde) pořádanou Friedrich-Ebert-Stiftung v Berlíně v listopadu 2017. Text se věnuje výzvám, kterým se musí dnešní sociální demokracie při vědomí digitalizace společnosti a práce věnovat. Text si v češtině můžete stáhnout zde.

PUBLIKACE: Volební lístek může změnit více než rozbíjení oken a házení kamenů

Historik Jan Galandauer, mj. člen poradního sboru MDA, zpracoval esejistickým stylem téma z raných dějin sociální demokracie. Publikace Volební lístek může změnit více než rozbíjení oken a házení kamenů: Sociální demokracie a boj za všeobecné volební právo (Praha 2017) hovoří o době, kdy sociální demokracie na přelomu 19. a 20. století bojovala za všeobecné volební právo. Kvůli tomu byla schopná dostat do ulic statisíce lidí. Publikace je důležitým svědectvím o základech sociální demokracie, která se snaží o zesílení hlasu každého občana. Publikaci si můžete stáhnout zde.

Sborník: PSEC 2017 - Globalizace a evropská soudržnost

Masarykova demokratická akademie společně s Ekumenickou akademií, Friedrich-Ebert-Stiftung v Praze a Ministerstvem zahraničních věcí ČR spolupořádala 27. a 28. dubna 2017 druhý ročník Pražské konference o sociální Evropě (PSEC 2017). Tématem byly vztahy mezi centrem a periferií v evropském i národním kontextu. Program konference si můžete stáhnout zde. Sborník z konference v českém a anglickém jazyce si můžete stáhnout zde. Sborník obsahuje mj. přepisy vystoupení novináře Paula Masona, europoslankyně Marii Joao Rodrigues nebo bývalého eurokomisaře László Andora.

PUBLIKACE: Digitální nádeníci hledají svá práva

Vydali jsme již druhou publikaci edice Diskusní materiály k budoucnosti české i evropské společnosti. Tentokrát jde o sebrané texty politoložky Kateřiny Smejkalové na téma téma digitalizace, především pak v kontextu otázky budoucnosti práce. Kateřina Smejkalová ve svých textech podrobuje kritickému bádání fenomény spojené s digitalizací a poukazuje na hranice spojené s novými technologiemi. Zároveň ukazuje, jaké otázky si bude muset společnost klást a zodpovědět v těchto časech systémové změny. Publikaci pod názvem Digitální nádeníci hledají svá práva: Texty o společnosti v časech systémové změny (Praha 2017) si můžete stáhnout zde.

   

Fotogalerie

Banners